Emne

Frukt og grønnsaker mindre næringsrike enn før

Frukt og grønnsaker er ikke hva de en gang var, i følge ny forskning. Den amerikanske biokjemikeren Donald Davis ved University of Texas i Austin, har funnet at det har blitt mindre av de viktigste næringsstoffene i frukt og grønnsaker de siste 50 årene.

Han har undersøkt 43 ulike frukter og grønnsaker. Av de 13 viktigste næringsstoffene i disse produktene har hele seks hatt en markant nedgang, skriver ABC News

Mindre jern og vitamin C

Med utgangspunkt i data fra det amerikanske landbruksdepartementet (USDA) hevder Davis at i dagens avlinger er det en reduksjon i innholdet av protein, kalsium, fosfor, jern, vitamin C og vitamin B2 (riboflavin) sammenlignet med avlinger fra 1950. Nedgangen spenner fra 6 prosent for protein, 15 prosent for jern, 20 prosent for vitamin C og til 38 prosent for vitamin B2.

- Som i enhver annen konkuransseutsatt industri, har amerikanske bønder prøvd å tjene mer penger ved å bruke nye teknikker for å øke produksjonen. Bønder får betalt etter hvor mye avlinga veier, ikke for mengden med næringsstoffer, sier Davis.

Davis kaller dette for uttynnings-effekten: jo større frukta og grønnsakene i USA blir jo mindre vitaminer og mineraler inneholder de.

De mer saktevoksende matvekstene har lengre tid på seg til å absorbere næringsstoffer fra sola og jordsmonnet.

- Mange landbruksforskere vet ikke om dette, og ikke publikum heller, sier Davis.

Hvete ble også undersøkt

Jeff Cronin, ved Center for Science in the Public Interest, sier at forskere og USDA ofte overser praksisen i jordbruket.

- Problemet ser ut til å være at en i planteforedlinga har fokusert på å øke avlinga på bekostning av alt annet, samt det at en utpiner jorda og ikke har et skikkelig vekstskifte, sier Cronin. 

- Selv om mengden med næringsstoffer har sunket, er frukt og grønt fremdels vår rikeste kilde på beskyttende næringsstoffer. De er mye sunnere enn raffinert mat som siktet hvete, sukker og feit mat, sier Davis.

Davis holder nå på å undersøke om uttynnings-effekten i 14 hvetesorter. Så langt tyder funnene hans, enda en gang, på at jo høyere hveteavling jo mindre næringsstoffer er det.