FAO vil ha mer økologisk landbruk
- FAO er forpliktet på økologisk landbruk. Det trengs politisk vilje for å utvikle denne driftsforma videre, sa Müller i kongressalen i Roma. Over 300 delegater besøkte konferansen.
Av Liv Birkeland, Bioforsk Økologisk
Mat for alle har vært FAOs hovedmål siden FN-organet blei stifta i 1945. Samtidig konkluderer komiteen for matvaresikkerhet med at antallet underernærte ikke har gått ned siden 1990. Sjøl om verdens sult ikke alene kan relateres til produksjonen i landbruket, anser FAO det som viktig at man i landbruket finner nye løsninger for produksjon og matvaresystemer.
Begrepet matvaresikkerhet og økologisk landbruk blei diskutert ut fra fire forskjellige synsvinkler:
- Food availability: at nok mat av god kvalitet er tilgjengelig
- Food access: den enkeltes mulighet til å skaffe seg nok mat av god kvalitet
- Food stability: at maten er stabilt tilgjengelig over tid
- Food utilization: at maten bidrar til et sunt og godt kosthold og god helse
Tilgangen til vann er ei sentral utfordring, både for verdens landbruksproduksjon og som drikkevann til dyr og mennesker. Global oppvarming og miljøødeleggelse er også ei side av landbruksproduksjonen som har relevans for økologisk landbruk.
| |
| Panelet under diskusjonen om tilgangen og retten til frø. (Foto: Liv Birkeland) |
Alexander Müller oppsummerte konferansen gjennom de følgende ni punktene:
- Økologisk landbruk bidrar til matvaresikkerhet.
- Landbruket bidrar til klimaendringene. Økologisk produksjon er en del av løsningen.
- Økologisk landbruk bidrar til bedre vanntilgang.
- En mer variert produksjon gjennom økologiske metoder resulterer i en mer variert diett og bedre ernæring.
- Økologisk landbruk er kunnskap- og arbeidsintensivt og avhengig av lokal arbeidskraft og tradisjonell kunnskap (indigenous knowledge).
- Økologisk landbruk er en ressurs for å beskytte og utvikle biologisk og kulturelt mangfold.
- Internasjonal forskning, utvikling og veiledning er nødvendig for å fremme økologisk landbruk.
- Det er behov for nye markedssystemer for en mer bærekraftig handel med økologiske produkter.
- Matvaresikkerheten er truet i nye områder på grunn av sårbare matvaresystemer som blant annet er bygd på sterk sentralisering og stor avhengighet til fossilt brennstoff.
Dokumenter fra FAO-konferansen:
>> Organic agriculture and food security
>> Organic agriculture and food availability
>> Organic agriculture and access to food
>> Organic agriculture and stability of food supply
>> Organic agriculture and food utilization
>> Artikkelsamling fra konferansen
>> FAOs rapport fra konferansen
>> Om økologisk landbruk på FAOs sider
>> FAO nyhetssak om konferansen om økologisk landbruk og matvaresikkerhet


