Emne

Rikdom av nitrogen gir fattigere kvalitet

Det er gammelt nytt at nitrogengjødsling styrer blant annet avlingsmengde og proteininnhold. Men at den også har betydning for plantenes innhold av sekundærstoffer, soppgifter og resistens mot lagringssykdommer er mindre kjent.

Av Grete Lene Serikstad, Bioforsk Økologisk

Nitrogen er et svært viktig plantenæringsstoff. Det har betydning for en rekke forhold i plantene. Undersøkelser viser at innholdet av sekundærstoffer i plantene påvirkes av mengde N-gjødsel som tilføres. Sekundærstoffene er en del av plantenes forsvar mot stress som tørke, kulde, sykdommer og skadedyr, og finnes blant annet i frukt og grønnsaker. Disse stoffene kan ha betydning også for immunsystemet til dem som spiser produktene og antas å ha forebyggende effekt på sykdommer som kreft, hjerte-/karlidelser og diabetes.

Mengden sekundærstoffer i plantene reduseres ved økende N-gjødsling. Dette er en viktig årsak til at det i mange undersøkelser er målt større mengde sekundærstoffer i økologiske enn i tilsvarende konvensjonelle produkter. Forskjellen er i noen tilfelle så stor at det kan ha betydning for helsa. Kunnskapen om dette er fortsatt mangelfull og nøyaktig hvilke stoffer som har størst betydning er ikke kjent. 

Kepaløk på seinsommeren
N-gjødsling påvirker også angrep av lagringssykdommer, for eksempel på løk. Forsøk har vist at gjødselnivå og gjødselpraksis i konvensjonell dyrking gir større angrep av lagringssykdommer sammenlignet med økologisk dyrking. Moderate mengder gjødsel og bruk av mer seintvirkende gjødselslag er vanlig i økologisk landbruk. Det betyr at plantenes tilgang til nitrogen er begrenset gjennom hele vekstsesongen. Resultatet er mer robuste planter som ikke så lett angripes av sykdommer. Dette er svært interessante resultater som har betydning for praktisk drift og ikke minst økonomi i økologisk produksjon. 

Et annet eksempel på større motstandskraft mot planteparasitter finner vi i korn. Soppen Fusarium er blant de viktigste produsentene av mykotoksin (soppgifter). Økende nitrogengjødsling øker forekomsten av Fusarium i kornåkre og gjør plantene mer utsatt for angrep av soppen. Sprøyting mot sopp med kjemisk-syntetiske midler er en annen faktor som øker angrepene av fusariumsoppen. Når andre sopparter blir hemmet av sprøytingen gir det den giftproduserende fusariumsoppen ekstra gode livsbetingelser. Dette er årsaken til at man jevnt over finner større forekomster av mykotoksin i konvensjonelt dyrket korn sammenlignet med økologisk. 

Artikkelen er skrevet på bakgrunn av Kirsten Brandt sitt foredrag på Oppdal 15. januar 2008. Her konkluderte hun med at økologiske og konvensjonelle driftsmåter gir forskjellig innhold i produktene, og at noen av disse forskjellene er store nok til å kunne gi helseeffekter. Det trengs imidlertid mer kunnskap for å kunne utnytte disse forskjellene best mulig. Brandt er forsker ved Newcastle University i England.