Plante- dyrking

Vanning

Etter planting er det viktig å følge med på plantenes behov for vann. Gode planter som har et godt rotsystem, og som er godt herda, etablerer seg raskt. De bør plantes i fast jord som har god  kapillærtransporten av vann. Overflata bør være løs, det stopper vanntransport til overflata. Det sparer vann, og gjør forholda for spiring av ugras litt vanskeligere.

Av Jan Philips Olsen og Kari Bysveen

Er det tørt ved planting bør det vatnes. Forspranget på ugraset blir ikke så bra da, men en må sørge for god etablering av plantene. Vær likevel forsiktig med vanning i starten dersom det er svært varmt, da det lett gir større skader av klumprot. Fiberduk/nett reduserer angrep av kålfluer, men skaper også gode forhold for klumprot.

Hodekålplantene er forholdsvis tørkesterke når de er etablert. I og med at kål er svært næringskrevende, bør en likevel være påpasselig med vanntilgangen, siden frigjøring av plantenæringsstoffer er best ved god råme i jorda. Kål har behov for vann også utover høsten, siden den største vektøkninga skjer da.