Plante- dyrking

Jordarbeiding og etablering

Det kan utføres en dyp pløying og etterfølgende dyp harving.

Til friskkonsum

Hageert, som skal høstes for hånd (sukkerert, margert til friskkonsum), kan sås på 50 cm rekkeavstand eller med 2 rekker erter på et 1 meter bredt bed med 50 cm kjørespor mellom bedene. Ved en rekkeavstand på 50 cm sås cirka 25 frø per meter lengde.

Det bør brukes 45 000 - 50 000 frø per daa. Frøstørrelsen avhenger av sorten.

Såtidspunkt

Ved tidlig såing bør såmengden økes litt. Sådybden bør være 6 - 8 cm. Såtiden begynner så snart  jordtemperaturen er kommet opp på 5 grader og jordarbeidingen gir god jordstruktur.

Nye hold

Neste hold sås når det foregående holdet spirer. Senere sås det med en ukes intervall.

Første hold kan dekkes med fiberduk for å fremme tidligheten. Fiberduken beholdes på hele våren og fjernes først i perioden mellom blomstring og begynnende plukking på de tidligste holdene.

Til konserves

Hageert som dyrkes til konserves og høstes med en korntresker, sås med en kornsåmaskin. Sådybden er 6-8 cm. Det sikrer mot at frøene blir plukket opp av duene, dessuten vil en unngå at ertene flyr opp dersom det kommer mye nedbør.

Plantetetthet og såmengde

For en lav sort kan plantetettheten være 90 - 110 planter per m2, for en langstenglet sort kan det være 65 - 75 planter.

Såmengden varierer mellom 20 - 25 kg per daa.

Erteåker (Foto: John Ingar Øverland, Vestfold Forsøksring)
Erteåker (Foto: John Ingar Øverland, Vestfold Forsøksring)