Plante- dyrking

Etablering

Det kan sås eller plantes med en planteavstand på 5-8 cm og en radavstand på ca 1 m som gjør det mulig å gå mellom radene for å høste belgene etter hvert som de er høstemodne. I en tett bestand blir skolmene små.

Ved tidlig produksjon og i kjølige områder er det aktuelt med utplanting. Oppalet kan skje i pluggbrett. Plantene er utplantingsklare to-tre uker etter såing. Når plantene er 10-15 cm høye, må de støttes opp.

Oppbinding

Plantene bindes opp ved at en setter opp stolper langs såradene hvor en binder tråder med 15-20 avstand som ertene kan klatre i.

Oppsettingen kan bli laget av ståltrådhesje med tråder i 15-20 cm avstand mellom dobbeltradene. Etter oppsettingen bør plantene hyppes godt inntil tråden.

Et alternativ til dobbeltrader er enkeltrad med 80-100 cm avstand.

Dobbeltrad med dobbelt oppbinningssystem (Foto: Alena Gibalova, Bioforsk Økologisk)
Sukkerertåker (Foto: Alena Gibalova, Bioforsk Økologisk)

{F6AA7E35DF5C}