Husdyrhald & fôring

Oppklaring «økokylling» og «saktevoksende fjørfe»

Det har vært noe forvirring rundt begrepene «økokyllingrase» og «saktevoksende fjørferase». Mattilsynet har nå fastsatt hva som er tillatt i økologisk produksjon.

I henhold til økologiregelverket er det krav til minstealder på 81 dager ved slakting av slaktekylling, eller at det skal brukes saktevoksende fjørferaser.

Ross 308

Erfaringer hos Nortura viste at bruk av vanlig slaktekyllingrase i konvensjonell produksjon - Ross 308 - ble for tunge ved slakting, samt høyere andel beinproblemer enn ønskelig.

Saktevoksende fjørferaser

Foreløpig har Mattilsynet kun godkjent en saktevoksende rase - Ross Rowan. Tilbakemeldingen fra Nortura er at erfaringene er oppløftende med friske, livlige kyllinger og gode bein.

Minstealder og slakting

Siden det brukes konvensjonelle daggamle Ross Rowan-kyllinger er det en karenstid på 70 dager som må oppfylles for at slaktet kan selges som økologisk. Dagens økokyllinger i Nortura slaktes ved henholdsvis 70 og 77 dager (delt utslakting).

Altså skal økokyllinger som ikke er Ross Rowan ha minimum 81 dager ved slakt, mens økologisk Ross Rowan kan slaktes etter 70 dager.

Avlsmateriale

Samvirkekylling kjøper ferdig Ross Rowan avlsmateriale fra det internasjonale selskapet Aviagen. Formeringen skjer i Norge

Flere saktevoksende raser?

Bruk av saktevoksende fjørferaser skal godkjennes av Mattilsynet, som offentliggjør (samt notifiser til EU) en liste over disse rasene. I vurderingen av hvilke fjørferaser som skal være på en liste over saktevoksende raser vil Mattilsynet vurdere ulike kriterier, blant annet om rasen er definert som saktevoksende av avlsfirma, tilvekst og dyrevelferd i form av dødelighet og beinproblemer.

Godkjenning av flere saktevoksende fjørferaser vil vurderes hvis næringa melder inn behov.

Artikkelen er basert på en «oppklaringsepost» sendt fra Mattilsynet etter en vurdering om hvordan økokyllingrase og saktevoksende fjørferase skal behandles i Norge. Vurderingene er gjort av Debio og Mattilsynet og Nortura har vært involvert i prosessen med informasjon - og erfaringsutveksling.

For mer informasjon kontakt:
Monica Stubberud i Mattilsynet, telefon: 64 94 43 58